65 lat biblioteki

Ogólne 19.05.2010

13 maja 2010 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie obchodziła 65-lecie istnienia. Zorganizowano z tej okazji dla Czytelników Dzień Otwarty. Każdy w tym dniu mógł przyjśc, zwiedzić bibliotekę, zapoznać się z księgozbiorem oraz dokumentami życia społecznego sprzed kilkudziesięcu lat, które na co dzień nie oglądają światła dziennego. Wystawione zostały także do obejrzenia kroniki bbiblioteki, zbiory regionalne oraz starodruki i rękopisma. W czytelni odbywały się także spotkania z Feliksem Malinowskim - autorem "Legend pałuckich" oraz Romanem Terzykiem - artystą plastykiem ze Żnina, którego ostatnie prace z serii "Nic nie boli tak jak życie" można obejrzeć w Czytelnii biblioteki. W Wypożyczalni dla Dorosłych na czytelników czekali poeci: Jadwiga Stróżykiewicz z Barcina, Krystyna Rodziewicz z Sielca oraz Andrzej Juszczak z Kalisza. W Oddziale dla Dzieci z najmłodszymi spotkał się autor bajek - Mirosław Rzeszowski z Szubina.

O 13.00 rozpoczęła się część oficjalna uroczystości, w której udział wzięli przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, dyrektorzy żnińskich instytucji kultury oraz zaproszeni goście.

Przewodniczący Rady Miejskiej w Żninie Lucjan Adamus składając życzenia powiedział, że: - "Literatura bowiem wywiera wpływ na każdego człowieka, który uwrażliwiony na otaczający świat potrafi dostrzec, docenić i uszanować jego wartość".

Burmistrz Leszek Jakubowski stwierdził, że: - "Zasługą pani dyrektor i osób tu pracujących jest to jak tutaj wygląda. Dlatego powiem, że te 65 lat to jest również 65 lat zwycięstwa niedawno obchodzone z czasów wojennych. Spójna jest to rocznica i z tej okazji dla pani i pani pracowniczek wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia i pomyślności".

Barbara Balkiewicz i Irena Jeska z Biblioteki Pedagogicznej w Żninie składając życzenia zaznaczyły, iż: - "W bibliotece znajdziesz wszystko czego chcesz: starą prawdę, mśdrą bajkę, piękny wiersz".

Życzenia na ręce dyrektora biblioteki Jadwigi Jelinek składali również starosta żniński Zbigniew Jaszczuk, przewodnicząca Rady Powiatu Józefa Błajet, Prezes Żnińskiego Towarzystwa Kulturalnego Stefan Czarnecki, Prezes Zarządu banku Spółdzielczego "Pałuki" Irena Starczewska, dyrektor Żnińskiego Domu Kultury Tomasz Gronet, dyrektor Muzeum Ziemi Pałuckiej Michał Woźniak, dyrektor Rejonowej Biblioteki Publicznej w Szubinie Mirosław Rzeszowski i inni.

Zaproszeni goście zwiedzili bibliotekę, zapoznali się z jej działalnością upowszechnieniową, księgozbiorem i wystawami. Następnie wzniesiono toast za Jubilatkę, a dyrektor biblioteki Jadwiga Jelinek rozkroiła tort-książkę.

Tak uczczono 65 lat działalności żnińskiej biblioteki.