Biblia - księga, która przetrwała wieki

Ogólne 19.09.2019

17 września 2019 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Żninie otwarto wystawę pt. „Księga, która przetrwała wieki. Historia Biblii”. Otworzył ją i zaproszonych gości powitał p.o. dyrektora biblioteki Karol Osiński. O historii Biblii opowiedział Dariusz Czyszczoń – założyciel fundacji AREOPAG, która jest organizatorem wystawy w żnińskiej bibliotece przy współpracy z pastorem Kościoła Ewangelicznych Chrześcijan w Żninie Jarosławem Gaudkiem.

- „W tej sali tak naprawdę mamy zebrane 3,5 tysiąca lat pisania historii Pisma Świętego. Półtora tysiąca lat spisywania tekstów Pisma, a później dwa tysiące lat tłumaczenia na języki narodowe” – powiedział  Dariusz Czyszczoń.

Podczas spotkania usłyszano, że choć cała historia Biblii rozpoczęła się półtora tysiąca lat p.n.e. kiedy Mojżesz spisuje pięcioksiąg na pergaminowych kartach  znany dzisiaj jako Tora, to faktycznie rozpoczęła się ona 500 lat wcześniej, kiedy Bóg przemówił do jednego człowieka, któremu nadał imię Abraham i zaczęła być spisywana historia wiary.  – „Ale to nie była taka wiara w Boga, tylko ten człowiek uwierzył Bogu na słowo czyli cokolwiek mu Bóg obiecał to on uwierzył, że Bóg ma moc to spełnić” – usłyszano. Historie przekazywane z pokolenia na pokolenie dotarły do I wieku i zaczęto je spisywać w języku greckim, powołując się na te wszystkie wcześniejsze teksty i cytując je. – „I tak skonstruowano cały tekst Pisma Świętego, który my dziś nazywamy Biblią” – powiedział Dariusz Czyszczoń i dodał, że greckie słowo „Biblia” tak naprawdę oznacza „biblioteka”, gdyż jest to zbiór wielu ksiąg na przestrzeni tego półtora tysiąca lat.

Oprowadzający po wystawie prelegent mówił m.in. o kodeksie z Aleppo, pierwszym kompletnym  przekładzie oryginału starożytnych pism hebrajskich znanym dziś jako Septuaginta, o bibliach – Hieronima, Pielgrzyma, Króla Jakuba,  Jakuba Wujka i Leopolity, Brzeskiej czy Radziwiłłowskiej. Usłyszeć też można było o Gutenbergu, który wydrukował pierwszą na świecie książkę i była nią Biblia (łaciński przekład Hieronima). Jej druk rozpoczął się w 1452 roku a zakończył w 1455. Takie i inne ciekawostki można było usłyszeć odwiedzając wystawę, którą zwiedzać można było w żnińskiej bibliotece od 17 do 28 września, a dodatkowy jest atut stanowił fakt, że wystawionych eksponatów m. in. skóry zapisane w języku hebrajskim, papirusy, czy biblie można było dotknąć i obejrzeć je  biorąc do rąk.

Wystawę  można oglądać do 28 września 2019 r. w godzinach pracy biblioteki.

Umawianie wycieczek szkolnych i grup na daną godzinę z panem Jarosławem Gaudkiem pod numerem telefonu: 692 053 910.