Drzwi do życia

Ogólne 30.10.2019

Miło nam poinformować, że ukazał się właśnie drugi tomik wierszy pracowniczki naszej biblioteki Barbary Filipiak pt. "Drzwi do życia". Jego wydawcą jest oczywiście Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie, a współwydawcą Związek Literatów Polskich Oddział Bydgosko-Toruński. Wydana publikacja to kolejna pozycja w ramach prowadzonej od kilku dziesięcioleci działalnosci wydawniczej przez żnińską bibliotekę i służyć będzie upowszechnianiu kultury.

To już trzecia pozycja książkowa Barbary Filipiak. Przypomnijmy, że w 2017 r. ukazała się monografia jej autorstwa poświęcona wybitnej żniniance - literatce Wandzie Niedziałkowskiej-Dobaczewskiej pt. "Wanda Niedziałkowska-Dobaczewska. Droga do Żnina", z kolei w 2018 r. jej pierwszy tomik wierszy pt. "Czas w myślach zaklęty". Wydawcą tych pozycji była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie. Także w 2018 r. pod redakcją dr. Damiana Kasprzyka z Uniwersytetu Łódzkiego ukazała się publikacja pt. "My, regionaliści. W stronę autowizerunku", w której znalazł się rozdział "W regionalizmie liczy się człowiek", autorstwa Barbary Filipiak. Jej wiersze i teksty literackie ukazywały się w miesięczniku literackim "AKANT" (debiut w 2000 r.), sporadycznie w "Gazecie Warszawskiej", jak również w wielu almanachach.

Jak sama autorka pisze w swoim najnowszym tomiku... "w swoim życiu przechodzimy przez wiele drzwi. Są to drzwi szczęścia, bólu, radości i smutku". Droga, którą pokonujemy, nie zawsze jest łatwa. (...) Nie bójmy się otwierać drzwi do własnego wnętrza!".

Recenzentem tomiku "Drzwi do życia", podobnie jak jej poprzednich książek, jest dr Dariusz Tomasz Lebioda - Prezes Związku Literatów Polskich Oddziału Bydgosko-Toruńskiego, zaś redaktorem i korektorem Jan Witucki - polonista ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Śniadeckiego w Żninie.

Patronat Honorowy nad wydaniem tomiku objął Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk. Tomik sfinansowano ze środków Powiatu Żnińskiego, Przdsiębiorstwa Wielobranżowego INTER-VAX Wacław Górny Sp. J., Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej "PRZYJAŹŃ" w Biskupinie, Firmy Usługi Hydrauliczne KRIS Krzysztof Waliszewski z Sielca, pani Anny Chęś ze Żnina.