"O szczurku krokodylku"

Ogólne 11.10.2018

Nasza koleżanka Beata Garbacz wzięła udział w internetowym konkursie "Rozdawajka", w którym do rozdania było 100 książek Marii Gorzechowskiej "O szczurku krokodylku". Książka już do nas dotarła.

Konkurs zorganizowało wydawnictwo "Maruda" w ramach akcji promującej wydanie tej pozycji książkowej.Warunkiem udziału w konkursie było spełnienie warunków konkursu, a więc: polubić profil Wydawnictwa "Maruda", udostępnić informację o konkursie na swoim profilu FB oraz wysłać e-mail do wydawnictwa z uzasadnieniem propozycji i wytypowaną biblioteką, której zostanie przekazana nagroda książkowa.

Dzięki  udziałowi w konkursie pozystaliśmy kolejną książkę dla dzieci, tym razem z wierszami Marii Gorzechowskiej. "Jest to przykład dobrej, międzywojennej szkoły pisania gatunku bajki, wzorowanej na twórczości Jana Brzechwy czy Juliana Tuwima. Posłużą kolejnym pokoleniom polskich dzieci i ich rodziców, dołączając do kanonu polskiej literatury dziecięcej" - napisał dr Adrian Szary, poeta, wykładowca.

Maria Gorzechowska była wyjątkową kobietą, kochającą książki. Całe swoje życie poświęciła na zakładanie bibliotek i wspieranie czytelnictwa oraz naukę. Urodziła się 27 listopada 1883 r. w Warszawie. Pracowała jako nauczycielka, prowadziła czytelnię oraz zakładała nielegalne biblioteczki ruchome dla robotników. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaangażowała się w tworzenie jednolitej sieci bibliotek. Została Dyrektorką Towarzystwa Bibliotek Powszechnych w Warszawie. Zmarła w Łodzi, w 1961 r. w wieku 78 lat.