Czytelnia regionalna
CZYTELNIA REGIONALNA ma charakter ogólnodostępny, a ze zbiorów korzysta się na miejscu, za okazaniem ważnej karty bibliotecznej, legitymacji lub innego ważnego dokumentu tożsamości. Część zbiorów znajduje się w wolnym dostępie pozostałe przechowywane są w magazynach i udostępniane na życzenie czytelnika.
Ponadto Czytelnia dysponuje stanowiskami komputerowymi z dostępem do Internetu i katalogu on-line poprzez stronę internetową biblioteki. Istnieje możliwość płatnego wydruku z komputera oraz kserowania (jedynie materiałów pochodzących ze zbiorów biblioteki).
W Czytelni można również skorzystać z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica, dającej dostęp do literatury naukowej i popularnonaukowej (książek – w tym również podręczników akademickich – i artykułów z czasopism naukowych ze zbiorów Biblioteki Narodowej).
Czytelnia żnińskiej biblioteki to miejsce przyjazne dla tych użytkowników, którzy pragną w skupieniu popracować ze zbiorami dostępnymi w Czytelni lub w sympatycznej atmosferze spędzić swój wolny czas. W wygodnych, klubowych fotelach, każdy z odwiedzających może przeczytać swoją ulubioną prasę codzienną lub kolorową, czy zanurzyć się w fabule wypożyczonej właśnie powieści. Należy dodać, że artystycznego klimatu nadaje temu miejscu mieszcząca się w Czytelni "Galeria Mała" prezentująca różnego rodzaju prace plastyczne lub fotograficzne artystów z naszego regionu.
ZBIORY REGIONALNE.
W Czytelni zgromadzono większość druków wydawanych w Żninie (wydawnictwo Leona i Alfreda Krzyckich) począwszy od pierwszego numeru "Zniner Zeitung" z 1888 roku do współczesnych druków ulotnych. W zbiorach znajduje się również m.in. "Pałuczanin", "Ilustrowany Kurier Powszechny", "Orędownik Powiatu Żnińskiego", "Moja Przyjaciółka". Bogato udokumentowane są dzieje Żnina i okolic, Powstania Wielkopolskiego, gromadzone są prace braci Śniadeckich, Klemensa Janickiego oraz publikacje ich dotyczące. Większość z nich została w ostatnich latach poddana digitalizacji. W formie elektronicznej można przegladać je na dostępnych w Czytelni komputerach lub w Kujawsko-Pomorskiej Bibliotece Cyfrowej. Zgromadzono tutaj również liczne prace naukowe i książki twórców i literatów regionu - Wandy Dobaczewskiej, Konrada Strzelewicza, Janusza Rychlewskiego, Grażyny Niemczynow, Zygmunta Waźbińskiego, Zygmunta Schmidta, Józefa Nyki i innych.
CZASOPISMA
Ważne miejsce w udostępnianiu zajmują zbiory nieksiążkowe, szczególnie czasopisma. Są one źródłem cennych informacji, których nie uwzględniono jeszcze w publikacjach książkowych. Gromadząc wydawnictwa ciągłe biblioteka kieruje się możliwościami finansowymi oraz najpilniejszymi potrzebami czytelników. Prenumerowane są obecnie pisma lokalne: "Pałuki", "Gazeta Pomorska", czasopisma dla dzieci: "Świerszczyk", czasopisma dla kobiet i hobbystów "Przyjaciółka", "Mój Piękny Ogród", "Cztery Kąty", a także czasopisma poruszające tematykę polityczno - społeczną i gospodarczą: "Angora", "Przegląd". W pracy zawodowej bibliotekarzy pomocą służy "Poradnik Bibliotekarza". Dostępny jest również "Dziennik Ustaw".
Biblioteka jest też w posiadaniu wybranych roczników czasopism prenumerowanych we wcześniejszych latach (składowanych w magazynie czasopism). Są to między innymi: "Przekrój", "Monitor Polski", "Baszta" (czasopismo lokalne), "Mówią Wieki", "Wiedza i Życie", "Poznaj Świat", "Literatura na Świecie", "Gazeta Wyborcza", "Rzeczpospolita", "Kino", "Wysokie obcasy", "Newsweek", "Polityka" i inne.
KSIĘGOZBIÓR PODRĘCZNY
Udostępniany jest w Czytelni księgozbiór podręczny typu encyklopedie, leksykony, słowniki, albumy, poradniki, zbiory regionalne, różnego rodzaju literatura fachowa, jak również wspomniane już wyżej czasopisma.
ZBIORY SPECJALNE
Jest to szczególny rodzaj zbiorów - kolekcja dzieł najdawniejszych ( starodruki, druki XIX - wieczne ), reprinty, miniaturki książkowe, zbiory audiowizualne (wideokasety, kasety magnetofonowe, płyty analogowe, płyty CD), fotografie i numizmaty. Gromadzone są też exlibrisy oraz karty świąteczne.
W dziale zbiorów informacyjno - bibliograficznych gromadzone są bibliografie okolicznościowe, liczne kartoteki tekstowe i informacyjne rejestrujące wszystkie ważniejsze wydarzenia współczesne.
DOKUMENTY ŻYCIA SPOŁECZNEGO
Duże znaczenie w gromadzeniu materiałów bibliotecznych mają dokumenty życia społecznego stanowiące niepowtarzalny zbiór informacji dotyczących najbliższego otoczenia biblioteki. Obejmują one wydawnictwa o zasięgu sublokalnym, w szczególności: ulotki, jednodniówki, afisze, plakaty, foldery promujące miejscowości, druki okazjonalne, zaproszenia, programy wyborcze partii oraz osób startujących w wyborach, literaturę dotyczącą miejscowych stowarzyszeń i instytucji.