01 lutego 2024 Z Klubem Podróżnika na Fidżi i Kiribati

Z Klubem Podróżnika na Fidżi i Kiribati

29 stycznia 2024 r. gościem Klubu Podróżnika był Michał Woźniak – regionalista, podróżnik i przewodnik turystyczny. W Klubie Podróżnika na przestrzeni minionych lat gościł wielokrotnie. Tym razem podróżników zabrał na sam środek Pacyfiku – na Fidżi i Kiribati.
Fidżi do archipelag wysepek geograficznie należących do Melanezji (na wschód od Australii i na północ od Nowej Zelandii)..– „Fidżi należy do czarnej Melanezji, mieszkają tam ludy typu negroidalnego. To co dziś jest dla nas tam taką namiastką raju, to jeszcze pod koniec XIX wieku miało taką opinię niedostępności, na którą to opinię sami mieszkańcy zapracowali sobie zjadając chociażby połowę załogi Jamesa Cooka, który tam swego czasu dotarł. Wyspę określano jako kanibalską lub ludożerską i nikt przy zdrowych zmysłach się tam nie zapędzał, bo po prostu było to zbyt niebezpieczne” – stwierdził podróżnik. Niepodległość Fidżi odzyskało w 1970 roku, wcześniej należało do Wspólnoty Brytyjskiej (było kolonią brytyjską).
Kiribati natomiast to jedyny kraj na świecie położony na czterech półkulach Ziemi. – „Jest to miejsce gdzie po raz pierwszy codziennie witamy nowy dzień i też witamy nowy rok jako pierwsi. Jest to wyspa, która znajduje się tuż przy linii zmiany daty. Między Kiribati a Polską mamy 12 godzin różnicy, a więc kompletne odwrócenie dnia i nocy” – powiedział podczas spotkania Michał Woźniak, który barwie opowiadał o swojej wyprawie, chętnie udzielając też odpowiedzi na indywidualnie zadawane pytania przez uczestników spotkania.
Na zakończenie zaznaczył swój podróżniczy ślad na bibliotecznej mapie Klubu Podróżnika.